Zielone torowiska tramwajowe z mat rozchodnikowych

Zastosowanie mat rozchodnikowych pozwala oszczędzać koszty serwisowania torowiska (nie trzeba kosić) i zasoby (nie trzeba regularnie podlewać, poświęcać zbyt dużo czasu na serwisowanie).

O tym jak drogie jest utrzymanie zielonych torowisk wykonanych z trawy (koszenie średnio co 1,5 miesiąca, instalacja systemu nawadniania, regularne podlewanie, uzupełnianie roślinności, nawożenie) można przeczytać w artykule „Zazielenianie torowisk okiem praktyka” (J.Więcławska, Zieleń Miejska 2/2016).

Rozchodniki (sedum) to roślinność sucholubna, odporna na suszę i estetyczna przez większość roku.

Zielone torowiska z rozchodników zmieniają się w zależności od okresu wegetacji. Wiosną i latem pięknie kwitną tworząc barwny kobierzec. Jesienią zielone torowiska z rozchodników przebarwiają się efektownie (przebarwiające się jesienią maty rozchodnikowe pokazujemy na 2 ostatnich,  dolnych zdjęciach). Jesienią na matach rozchodnikowych możemy też zaobserwować wyschnięte kwiatostany, w kolorze brązowym – można je uciąć (wykruszyć z nich nasiona).

Zielone torowiska z mat rozchodnikowych doskonale sprawdzają się w warunkach ekstremalnych spowodowanych zmianami klimatycznymi – upałów, nasłonecznienia, suszy (trawa wysycha w takich warunkach i jest podatna na pożary, które mogą być spowodowane np. iskrą z jadącego tramwaju).

Nie trzeba ich kosić, ani regularnie podlewać, przez co pozwalają oszczędzać zasoby. Tworzą zieloną infrastrukturę w miastach i są rozwiązaniem Nature Based Solutions (NBS), które jest wykorzystywane w procesach adaptacji miast do zmian klimatycznych.

 

Rozchodniki to rośliny odporne na suszę. Stosując rozchodniki w miastach spełniamy zalecenia „Programu przeciwdziałania niedoborowi wody (PPNW) na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030” dotyczące wprowadzenia do uprawy roślin o niższej wodochłonności.

 

W dokumencie tym zalecany jest również xeriscapingu (od greckiego słowa „xeros” – suchy), który zakłada, że powinno się stosować gatunki roślin jak najlepiej przystosowane do lokalnego klimatu. To zwiększa szansę, że nawodnienie wodą z deszczówki będzie dla nich wystarczające. Jeśli sprowadzane są obce gatunki, najlepiej wybrać sukulenty – ich mięsiste liście magazynują zapasy wody.

Zielone torowiska z mat rozchodnikowych są już w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu i kilku innych polskich miastach.

Oferowane przez nas maty wegetacyjne są uprawiane na terenie Polski i przystosowane do naszych warunków klimatycznych.

W roku 2021 dostarczaliśmy maty rozchodnikowe i substrat ekstensywny na największe jak do tej pory zielone torowisko z mat rozchodnikowych w Polsce. Na zielone torowisko przy ul. Naramowickiej w Poznaniu dostarczyliśmy 14 105 m2 maty rozchodnikowej oraz substrat ekstensywny, jako podłoże dla mat rozchodnikowych na zielone torowiska. Oprócz tego dostarczyliśmy maty rozchodnikowe i substrat ekstensywny na zielone torowisko z mat rozchodnikowych w Toruniu, a w roku 2020 na zielone torowisko z mat rozchodnikowych przy Unii Lubelskiej w Poznaniu

Jak wyliczyły Tramwaje Warszawskie, utrzymanie zielonego torowiska z mat rozchodnikowych na długości 1 m pojedynczego toru jest tańsze od utrzymania trawnika na takiej samej długości o ok. 85 zł rocznie.

Zielone torowiska to jedno z najlepszych rozwiązań z zakresu zielone infrastruktury polecanych przez Bazę Wiedzy o Zmianach Klimatu KLIMADA 2.0, gdzie można również znaleźć dane dotyczące porównania kosztu wykonania i utrzymania zielonych torowisk w zabudowie trawiastej i w zabudowie z rozchodników (źródło informacji Tramwaje Warszawskie sp. z o.o.).

 

Jeśli jesteś zainteresowany dostawą mat rozchodnikowych – zadzwoń lub napisz. Doradzimy, dostosujemy ofertę do projektu. Dostarczamy małe i bardzo duże ilości. Dostawy bezpośrednio z uprawy we wskazane miejsce na terenie całej Polski.  ostatnich,