Maty rozchodnikowe do ogrodu, na ziemianki, na pasy drogowe i ronda

Rozchodniki zamiast trawników – maty rozchodnikowe do ogrodu, na ziemianki, na pasy drogowe i ronda

 

Maty wegetacyjne rozchodnikowe stosuje się jako pokrycia gruntu o natychmiastowym efekcie zazielenienia, np. na rondach, w pasach drogowych i przy autostradach, na torowiskach tramwajowych, w ogrodach publicznych i przydomowych, na skarpach wokół domów, na skarpach przy stadionach i hotelach. 

 

Uprawiane na terenie Polski, dostosowane do polskich uwarunkowań klimatycznych.

Maty rozchodnikowe (maty z rozchodników) doskonale sprawdzają się jako rośliny na piwniczki ogrodowe i ziemianki.

 

Stosując maty z rozchodników na skarpach należy zastosować rozwiązania stabilizujące grunt i odpowiednio przytwierdzić maty, co będzie przeciwdziałać osunięciom.

 

Rozchodniki z rolki układa się w podobny sposób jak trawę z rolki (rozchodnik z rolki).

 

Niskie potrzeby pielęgnacyjne w połączeniu z łatwością instalacji gwarantują sukces.

 

Stosowanie mat rozchodnikowych (rozchodników w rolce) zamiast trawników to przykład zielonej infrastruktury i NBS w miastach – sucholubna roślinność pozwala korzystać z usług ekosystemowych, a równocześnie oszczędzać zasoby i koszty utrzymania terenów zieleni.

 

Rozchodników (sedum) nie trzeba kosić ani zbyt często podlewać (sukulenty) – to duża oszczędność zasobów naturalnych (wody) i kosztów utrzymania w porównaniu z tradycyjnymi trawnikami.

 

Rozchodniki to rośliny odporne na suszę. Stosując rozchodniki w miastach spełniamy zalecenia „Programu przeciwdziałania niedoborowi wody (PPNW) na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030” dotyczące wprowadzenia do uprawy roślin o niższej wodochłonności.

W dokumencie tym zalecany jest również xeriscapingu (od greckiego słowa „xeros” – suchy), który zakłada, że w ogrodzie powinny znaleźć się gatunki jak najlepiej przystosowane do lokalnego klimatu. To zwiększa szansę, że nawodnienie wodą z deszczówki będzie dla nich wystarczające. Jeśli sprowadzane są obce gatunki, najlepiej wybrać sukulenty – ich mięsiste liście magazynują zapasy wody.

 

Stosując rozchodniki zwiększamy też bioróżnorodność w miastach, ponieważ rośliny te w okresie kwitnienia przyciągają zapylacze.

 

Maty rozchodnikowe są stosowane na zielonych torowiskach, dzięki czemu miasta mogą oszczędzać zasoby i koszty związane z utrzymywaniem i pielęgnacja tych terenów.

Jeśli jesteś zainteresowany – zadzwoń lub napisz. Doradzimy. Przygotujemy ofertę. Dostarczamy małe i duże ilości. Dostawy bezpośrednio z uprawy we wskazane miejsce na terenie całej Polski.